poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Coś na... twarz!

  Ahoy!

  Nie było mnie tu kopę lat, a dokładniej dziesięć dni. Muszę się jakoś wytłumaczyć. Po pierwsze: są wakacje, czas na koleżanki, wyjazdy z rodzicami. Po drugie: miałam napisać wczoraj, ale że jechałam do dziadka i wróciłam o 18, a później poszłam na dwór to... nie miałam czasu. : c

  O czym będzie dzisiejszy, jakże oczekiwany post? O problemach nastolatek, w postaci małych (czasem i duuużych) pryszczy. Zaczynajmy!

  Trądzik pojawia się w życiu nastolatków około trzynastego-czternastego roku życia. Oczywiście nie u wszystkich. Są dziewczyny, które mają twarz gładką, jak pupcia niemowlęcia, u innych pojawiają się małe krostki, zwykle przed miesiączką, i nie trzeba lamentować. Ale są też takie, które mają trądzik na całej twarzy.

CZARNE KROPKI
  Zastanawiasz się, co tu robią te czarne kropki? To zaskórniki. To z nich powstają pryszcze, bo tworzy się stan zapalny, a potem nawet czyraki, czyli duże, czerwone pryszcze, z białymi czubkami ropy. Jeśli jest, aż tak, pod żadnym pozorem nie dotykaj twarzy! Jeśli wyciskasz zaskórniki, powstają z tego właśnie czyraki. Pryszcze przecież znikają, ale te wyciskane zostawiają po sobie blizny.

CO ZROBIĆ?
  Pewnie ich nie polubisz. Jeżeli masz kilka zaskórników, zachowaj higienę i częstuj je kremem przeciwtrądzikowym. Istnieją też plastry oczyszczające, które możesz kupić w aptece. Jeśli nadal masz całą twarz w wypryskach idź do dermatologa! Leczenie często trwa, przez cały okres dojrzewania. Musisz przestrzegać czystości skóry i być cierpliwym. Zachowaj też właściwą dietę i stosuj przepisane leki.

CUDOWNY LEK
  Stosuje się go w bardzo ciężkich przypadkach. Jest to preparat doustny, który musisz brać codziennie, przez około 6 miesięcy. Jest to skuteczne, choć istnieją też skutki uboczne, tzn.: migrena, wysuszenie skóry, itd. Nie można też uprawiać seksu, bo lek spowoduje uszkodzenie płodu. Musisz też być pod ciągłym nadzorem lekarza.

UŚMIECHNIJ SIĘ!
  Zacznij śmiać się z samej siebie, że dramatyzujesz nie jest aż tak źle. Inni to docenią! Nie będą patrzeć już na Twoje pryszcze, ale na piękne oczy, usta i Twoje piękne nogi. Każdy ma to "coś", co ktoś na pewno doceni. Możesz mieć wdzięk, inteligencję, czy fantazję. Koleżanka Cię przezywa, że jakaś Ty pryszczata, a sama jest głupia i brzydka. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. ;)

PRAWDA CZY FAŁSZ?

  • CZEKOLADA I WĘDLINY NASILAJĄ TRĄDZIK
Fałsz. Rodzaj pożywienia nie wpływa na trądzik młodzieńczy, ale na cerę między krostami.

  • WSPÓŁŻYCIE LECZY TRĄDZIK
Fałsz. A w ogóle, kto stosuje go w właśnie tym celu?

  • TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE LECZĄ TRĄDZIK
Prawda i fałsz. Najlepiej zapytać ginekologa, bo jedne tabletki leczą, a drugie pogarszają sprawę.

  • TRĄDZIK JEST DZIEDZICZNY
Prawda. Dziedziczy się go po dziadkach, lub rodzicach.

  • TRĄDZIK ZNIKA OD SŁOŃCA
I prawda, i fałsz. Znika, a ty się cieszysz. Ale za chwilę wróci jeszcze gorszy. Siedząc na plaży, czy na podwórku nasmaruj się silnym filtrem.

  • TWARZ NALEŻY MYĆ MYDŁEM WYSUSZAJĄCYM
Fałsz. Najlepiej używać właśnie, nawilżającego i delikatnego mydła.

  • SPIRYTUS SALICYLOWY WYSUSZA KROSTY, I Z CZASEM ZNIKAJĄ
Fałsz. Spirytus podrażnia skórę chorej skóry.

  To już koniec. Rozpisałam się? Chyba tak, ale jak jest coś ciekawego to trzeba pisać dużo na ten temat. Napiszę już niedługo. Spędzajcie miło czas!

  Bay, Kinga!

1 komentarz:

  1. Ja to wszystko wiedziałam,ale pewnie innym pomogą twoje informacje. Zapraszam do mnie http://przyszopceuszatych.blogspot.com/ + obserwujemy ?

    OdpowiedzUsuń